W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się – Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu informuje, iż osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się tj. osoby głuche i głuchoniewidome, w kontaktach z organami administracji publicznej mają prawo do:
- korzystania z pomocy osoby przybranej tj. osoby, która ułatwi porozumienie z osobą niepełnosprawną i udzielenie jej pomocy w załatwieniu spraw w organach administracji publicznej,
- usługi pozwalającej na komunikowanie się, udostępnionej przez organ administracji publicznej, polegającej na wykorzystaniu środków wspierających komunikowanie się tj. m.in.:
- korzystanie z poczty elektronicznej,
- przesyłanie faksów,
- korzystanie ze strony internetowej danej instytucji
- świadczenia w postaci usług tłumacza:
- polskiego języka migowego PJM,
- systemu językowo-migowego SJM,
- sposobów komunikowania się osób głuchoniewidomych SKOGN.
Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu udostępnia w/w osobom następujące formy kontaktu:
- za pośrednictwem poczty elektronicznej,
- faxem,
- telefonicznie,
- osoby, które chcą skorzystać z pośrednictwa tłumacza zobowiązane są do zgłoszenia tego faktu na co najmniej 3 dni robocze przed planowaną wizytą w Izbie Administracji Skarbowej w Poznaniu (z wyłączeniem sytuacji nagłych). Zgłoszenia należy dokonać na formularzu, którego wzór znajduje się poniżej. Formularz jest dostępny również w Kancelarii tut. Izby Administracji Skarbowej (ul. Dolna Wilda 80 A, Poznań).
Zgłoszenie można przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej, faksu lub złożyć w Kancelarii Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Świadczenie to jest bezpłatne dla osoby uprawnionej, będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
W przypadku braku możliwości realizacji świadczenia, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu zawiadomi wraz z uzasadnieniem osobę uprawnioną, wyznaczając możliwy termin realizacji świadczenia lub wskazując inną formę realizacji przysługujących uprawnień.